C30ELGLASS
At a Glance
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The C30ELGLASS is a 30" wide kitchenette with an easy-fitting 24" depth. The 115V radiant cooktop features a smooth black glass surface with a 6" 600W and 7" 900W heating element and pre-installed cord. The stainless steel surface countertop offers durability with a professional look. This unit includes a compact sink with ready-to-use faucet included. A cabinet with a removable shelf is located below the sink for dry storage.
Sink and faucet - Stainless steel sink with ready-to-use faucet included
115V operation with pre-installed cords - Both the cooktop (12 amps) and refrigerator (1.3 amps) include 3-pronged cords for easy setup
Indicator lights - Operating indicators light up to show which burner is in use
Storage compartment - Convenient lower cabinet with adjustable shelf lets you store dry goods
Stainless steel backguard - Includes a 4" high backguard to complete the look and offer added protection to your walls
2-burner smooth-top cooktop - Includes a 5 3/4" 600W front element and 7" 900W rear element in a smooth black finish for easier cleanup and safer cooking
One piece stainless steel countertop - Easy-to-clean surface with a professional look
Reversible doors - User-reversible door swing on the refrigerator for added flexibility
100% CFC free - Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals